Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / SkÃ¥l 11299452



*

nr 1129 9452


Skål

nysilver, diameter: 29 cm


Kondition: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2017
kl 18:52:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 21:01:30 1      300 kr
18/9 15:07:46 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter skål smycken vintage
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:45
  • 6606 SkÃ¥l
    + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr